Canadian National XC Championships

Overall Finish List

November 28, 2015


Results By Speed River Timing. Omissions or Corrections? speedrivertiming@gmail.com Speed River Timing

Youth Girls

Place Name Team Bib No Gender Total Time
1 Brogan MacDougall PHYSI-KULT KINGSTON 1136 F 13:53.8
2 Catherine Beauchemin C. A. Université Laval 1013 F 13:54.2
3 Jocelyn Chau UNIVERSITY OF TORONTO T.C 1173 F 13:57.3
4 Cameron Ormond NEWMARKET HUSKIES TRACK C 1108 F 14:01.6
5 Christine Laurie LAUREL CREEK TRACK & FIEL 1079 F 14:16.7
6 Jordan Weston OTTAWA LIONS T.F.C. 1129 F 14:23.2
7 Delainey Johnson WINDSOR LEGION TRACK & FI 1189 F 14:29.1
8 Glynis Sim VERNON AMATEUR ATHLETICS 1184 F 14:30.8
9 Taryn O'Neill OKANAGAN ATHLETICS CLUB 1124 F 14:32.3
10 Olivia Willett UNATTACHED BRITISH COLUMB 1168 F 14:42.7
11 Madeleine Smart-Reed ETOBICOKE TRACK & FIELD C 1052 F 14:43.3
12 Keili Shepherd OTTAWA LIONS T.F.C. 1127 F 14:43.4
13 Remy Cattell Central Toronto Athletic 1021 F 14:46.6
14 Haley Walker UNIVERSITY OF TORONTO T.C 1177 F 14:47.4
15 Erin Valgardson Winnipeg Optimist Athleti 1195 F 14:49.2
16 Alyssa Mousseau NANAIMO & DISTRICT TRACK 1103 F 14:50.1
17 Hanna Johnston LAKEHEAD RUNNING 1075 F 14:50.4
18 Marick Thibault Coriaces 1032 F 14:50.4
19 Madelyn Huston GOLDEN EARS ATHLETICS 1055 F 14:52.0
20 Solstice Saliba DURHAM DRAGONS ATHLETICS 1039 F 14:52.9
21 Savanna Jordan CALTAF ATHLETIC ASSOCIAT 1019 F 14:54.1
22 Maya Hannagan WINDSOR LEGION TRACK & FI 1187 F 14:57.3
23 Juliette Davies LAUREL CREEK TRACK & FIEL 1077 F 14:57.9
24 Chloe Walker WINDSOR LEGION TRACK & FI 1192 F 14:59.8
25 Kansas MacKay DURHAM DRAGONS ATHLETICS 1038 F 15:00.1
26 Mackenzie Morgan LAUREL CREEK TRACK & FIEL 1081 F 15:00.2
27 Lily Tuck GREATER UXBRIDGE ROAD RUN 1064 F 15:01.9
28 Madison Burnham WINDSOR LEGION TRACK & FI 1185 F 15:02.6
29 Mikaela Lucki ETOBICOKE TRACK & FIELD C 1050 F 15:04.2
30 Marie-Lyssa Lafontaine Saint-Laurent Sélect 1146 F 15:08.2
31 Sophie Warren LES COUREURS DE BOIS 1085 F 15:10.0
32 Emily-Rose Boston NEWMARKET HUSKIES TRACK C 1104 F 15:10.8
33 Stefanie Parsons Unattached - Ontario 1165 F 15:10.9
34 Sydney Collins LAUREL CREEK TRACK & FIEL 1076 F 15:12.1
35 Maggie McClure YHZ Track & Field Club 1196 F 15:12.1
36 Natali Robinson Central Toronto Athletic 1029 F 15:12.2
37 Jade Watson UNIVERSITY OF TORONTO T.C 1178 F 15:14.6
38 Shayna Uhryn UNATTACHED-SASKATCHEWAN 1170 F 15:15.4
39 Jamie Hennessey GOLDEN EARS ATHLETICS 1054 F 15:16.3
40 Paige Sandwell NEWMARKET HUSKIES TRACK C 1110 F 15:16.5
41 Aurora Rynda UNIVERSITY OF TORONTO T.C 1175 F 15:17.3
42 Laura Parkinson LONDON LEGION TRACK & FIE 1087 F 15:18.3
43 Lynnsey Copat WINDSOR LEGION TRACK & FI 1186 F 15:18.5
44 Jenni Dwyer Central Toronto Athletic 1022 F 15:18.7
45 Emma Steele MAC TRACK 1100 F 15:18.7
46 Hannah Frazer DURHAM DRAGONS ATHLETICS 1037 F 15:19.8
47 Aly White Central Toronto Athletic 1031 F 15:19.9
48 Julia Greer VANCOUVER THUNDERBIRDS 1179 F 15:20.5
49 Delainey Mrkobrada NEWMARKET HUSKIES TRACK C 1107 F 15:21.2
50 Jasmine Feddema UNATTACHED ALBERTA 1167 F 15:21.9
51 Anastasia Alexeef ETOBICOKE TRACK & FIELD C 1049 F 15:22.7
52 Kayla McGowan NIAGARA OLYMPIC CLUB 1116 F 15:24.3
53 Hannah Russell GREATER UXBRIDGE ROAD RUN 1063 F 15:24.5
54 Katie Chehowy CALTAF ATHLETIC ASSOCIAT 1014 F 15:27.8
55 Emma Harris UNIVERSITY OF TORONTO T.C 1174 F 15:28.2
56 Laurie Custeau Energie 1047 F 15:29.1
57 Pascale Gendron TORONTO OLYMPIC CLUB 1158 F 15:29.6
58 Chloe Hewitt HAMILTON OLYMPIC CLUB 1070 F 15:30.1
59 Sarah Kromberg NEWMARKET HUSKIES TRACK C 1105 F 15:31.4
60 Jasmina Brar DURHAM DRAGONS ATHLETICS 1035 F 15:32.7
61 Geneviève Paquin Saint-Laurent Sélect 1148 F 15:34.2
62 Amélie Provencher Sherbrooke 1149 F 15:34.9
63 Madison Greig SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F 1154 F 15:35.3
64 Charlotte Wood SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F 1155 F 15:35.6
65 Justine Glass SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F 1153 F 15:35.9
66 Nicola Martin Jakours 1074 F 15:36.5
67 Parker Hopkins Central Toronto Athletic 1024 F 15:36.6
68 Martina Tait LONDON WESTERN T.F.C. 1096 F 15:37.0
69 Hannah Goodjohn GREATER UXBRIDGE ROAD RUN 1060 F 15:37.6
70 Jenevieve Scobbie NEWMARKET HUSKIES TRACK C 1111 F 15:37.9
71 Shaniah Hogman CALTAF ATHLETIC ASSOCIAT 1017 F 15:38.2
72 Mollie Soroczan-Wright OTTAWA LIONS T.F.C. 1128 F 15:38.2
73 Avery Goertz NIAGARA OLYMPIC CLUB 1113 F 15:38.7
74 Haley Esau NIAGARA OLYMPIC CLUB 1112 F 15:38.8
75 Laurianne Lépine Saint-Laurent Sélect 1147 F 15:40.0
76 Madison Mitten NEWMARKET HUSKIES TRACK C 1106 F 15:41.7
77 Fiona Amos Central Toronto Athletic 1020 F 15:43.4
78 Paige Kobe Longboat Roadrunners 1099 F 15:43.7
79 Bridget Ball UNIVERSITY OF TORONTO T.C 984 F 15:44.0
80 Renelle Briggs DURHAM DRAGONS ATHLETICS 1036 F 15:44.1
81 Lily Meek BROCKVILLE LEGION TRACK C 1009 F 15:44.5
82 Dana Earhart LONDON WESTERN T.F.C. 1094 F 15:47.2
83 Clare O'Shea Central Toronto Athletic B 1027 F 15:47.6
84 Annie Vieira DURHAM DRAGONS ATHLETICS 1041 F 15:48.6
85 Ally Oulds WINDSOR LEGION TRACK & FI 1190 F 15:48.6
86 Sarah Nolan Blue Devils Athletics Clu 1004 F 15:49.2
87 Jackie Quesnel PHYSI-KULT KINGSTON 1137 F 15:49.4
88 Ava Healy Central Toronto Athletic B 1023 F 15:50.3
89 Emma Kerr Central Toronto Athletic B 1025 F 15:50.9
90 Megan Norton NIAGARA OLYMPIC CLUB 1119 F 15:51.3
91 Jillian Stewart RED DEER TITANS 1138 F 15:52.6
92 Jenna Clayworth GREATER UXBRIDGE ROAD RUN 1057 F 15:54.4
93 Anna Carruthers SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F 1151 F 15:55.2
94 Ann-Sophie Beauchemin C. A. Université Laval 1012 F 15:55.8
95 Cassidy Phillips NEWMARKET HUSKIES TRACK C 1109 F 15:56.7
96 Brooke Lappierre PHYSI-KULT KINGSTON 1135 F 15:57.6
97 Marianne Houle Energie 1048 F 15:58.7
98 Ireland Robertson Central Toronto Athletic B 1028 F 15:59.8
99 Madelynn Meek BROCKVILLE LEGION TRACK C 1010 F 16:00.7
100 Denbeigh Whitmarsh GREATER UXBRIDGE ROAD RUN 1066 F 16:01.9
101 Stephanie Knowles SPEED RIVER TRACK & FIELD 1156 F 16:02.1
102 Ann-Sophie Chalifoux Saint-Laurent Sélect 1145 F 16:02.2
103 Holly Hicks WINDSOR LEGION TRACK & FI 1188 F 16:02.4
104 Brittany Allerton PHYSI-KULT KINGSTON 1134 F 16:04.1
105 Laura Carlton SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F 1150 F 16:05.0
106 Corrina Fowlow CALTAF ATHLETIC ASSOCIAT 1016 F 16:05.8
107 Anna Turner Central Toronto Athletic B 1030 F 16:07.0
108 Lindsay Tramble ETOBICOKE TRACK & FIELD C 1053 F 16:07.9
109 Andreea Cristin Tanase CRA Panthères 1033 F 16:08.7
110 Emily Huras LAUREL CREEK TRACK & FIEL 1078 F 16:09.4
111 Claire Fioretti CALTAF ATHLETIC ASSOCIAT 1015 F 16:11.3
112 Corrin Kuzemchuk Dryden Athletics 1034 F 16:12.0
113 Camille Dumont Vaudreuil-Dorion 1181 F 16:12.5
114 Edna Dar Blue Devils Athletics Clu 1002 F 16:12.9
115 Emma Winnitoy GREATER UXBRIDGE ROAD RUN 1068 F 16:13.3
116 Rachel Langelaan HAMILTON OLYMPIC CLUB 1072 F 16:14.3
117 Vanessa Cotter GREATER UXBRIDGE ROAD RUN 1058 F 16:17.7
118 Elizabeth Laurie LAUREL CREEK TRACK & FIEL 1080 F 16:18.3
119 Eily Rauliuk-Dunn LES COUREURS DE BOIS 1083 F 16:20.2
120 Megan Cruickshank NORTH BAY LEGION 1121 F 16:22.6
121 Julianna Manserra Central Toronto Athletic B 1026 F 16:22.7
122 Jasmine Buckridge HAMILTON OLYMPIC CLUB 1069 F 16:23.2
123 Justine Zarowny UNATTACHED-SASKATCHEWAN 1171 F 16:24.7
124 Sierra Sutherland Winnipeg Optimist Athleti 1194 F 16:27.2
125 Katarina Mayer ETOBICOKE TRACK & FIELD C 1051 F 16:27.9
126 Olivia Roussel TORONTO OLYMPIC CLUB 1161 F 16:29.2
127 Emily Ashby LONDON WESTERN T.F.C. 1093 F 16:29.3
128 Audrey Théberge Rive-Sud 1144 F 16:29.4
129 Georgia Waller 310 RUNNING 1001 F 16:31.4
130 Paulina Sergnese NIAGARA OLYMPIC CLUB 1120 F 16:31.8
131 Sarah Millns Winnipeg Optimist Athleti 1193 F 16:33.3
132 Bailey Milos LONDON WESTERN T.F.C. 1095 F 16:33.6
133 Madisen Lambert Unattached-Manitoba 1169 F 16:33.9
134 Laura Ireland GREATER UXBRIDGE ROAD RUN 1061 F 16:34.0
135 Erin Hansel NORTH BAY LEGION 1122 F 16:37.1
136 Jenna Rossi OTTAWA LIONS T.F.C. 1126 F 16:38.5
137 Alexandra Devries BRANTFORD T.F.C. 1006 F 16:41.5
138 Mya Vialva DURHAM DRAGONS ATHLETICS 1040 F 16:43.1
139 Samantha MacDonald Blue Devils Athletics Clu 1003 F 16:43.3
140 Nicole Tamming LONDON WESTERN T.F.C. 1097 F 16:43.6
141 Rachel Steeves Blue Devils Athletics Clu 1005 F 16:43.8
142 Avery Evans GREATER UXBRIDGE ROAD RUN 1059 F 16:46.8
143 Taylor Anderson GREATER UXBRIDGE ROAD RUN 1056 F 16:47.2
144 Mikayla Hewitt HAMILTON OLYMPIC CLUB 1071 F 16:47.6
145 Rebecca John CALTAF ATHLETIC ASSOCIAT 1018 F 16:48.6
146 Kirsten Cartwright SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F 1152 F 16:49.3
147 Sarah Thackeray PETERBOROUGH LEGION TRACK 1132 F 16:49.7
148 Elise Hicks East Northumberland Track 1044 F 16:50.0
149 Sarah Hickey TORONTO OLYMPIC CLUB 1159 F 16:51.3
150 Gillian Webster PETERBOROUGH LEGION TRACK 1133 F 16:54.2
151 Tori Hendriks NIAGARA OLYMPIC CLUB 1114 F 16:56.2
152 Hayley McMillan NIAGARA OLYMPIC CLUB 1117 F 16:57.6
153 Lucy Straszynski TORONTO OLYMPIC CLUB 1162 F 16:57.7
154 Erin Adam LES COUREURS DE BOIS 1082 F 16:58.6
155 Holly Tetzlaff East Northumberland Track 1046 F 16:58.8
156 Ida Mesfin NIAGARA OLYMPIC CLUB 1118 F 16:59.0
157 Annika Wong Track East 1163 F 17:01.0
158 Heather Sheldon SS ATHLETICS 1157 F 17:01.5
159 Nadine Osman LONDON RUNNER DISTANCE CL 1091 F 17:08.9
160 Madison Smrtka Muskoka Algonquin Runners 1102 F 17:09.3
161 Emilie Tremblay LONDON WESTERN T.F.C. 1098 F 17:15.1
162 Andréane Lalonde Rive-Sud 1140 F 17:18.3
163 Myriam Poirier Rive-Sud 1142 F 17:19.8
164 Enya Schroeder LES COUREURS DE BOIS 1084 F 17:22.7
165 Coleen O'Neill PETERBOROUGH LEGION TRACK 1131 F 17:24.2
166 Paige Roszak Unattached - Ontario 1166 F 17:24.5
167 Brittany Brown BROCKVILLE LEGION TRACK C 1007 F 17:25.0
168 Alyssa Randall NORTH BAY LEGION 1123 F 17:25.6
169 Ariane Brenko Rive-Sud 1139 F 17:27.1
170 Chloé Lambert Vaudreuil-Dorion 1182 F 17:27.5
171 Jenna Whitney GREATER UXBRIDGE ROAD RUN 1067 F 17:29.8
172 Rose Nadjiwan Unattached - Ontario 1164 F 17:35.7
173 Zoe Sawchuk WINDSOR LEGION TRACK & FI 1191 F 17:37.3
174 Marie-Jeanne Morin Rive-Sud 1141 F 17:42.4
175 Corrine Schonewille BROCKVILLE LEGION TRACK C 1011 F 17:44.4
176 Abbey Cooper East Northumberland Track 1042 F 17:53.6
177 Shannon Marshall Muskoka Algonquin Runners 1101 F 17:58.0
178 Gabriella Morin Vaudreuil-Dorion 1183 F 17:59.9
179 Breanne Bonter LONDON RUNNER DISTANCE CL 1089 F 18:00.9
180 Shannon Porter GREATER UXBRIDGE ROAD RUN 1062 F 18:21.5
181 Alexann D'Avignon Vaudreuil-Dorion 1180 F 18:22.6
182 Miriam Murtha-Anderson East Northumberland Track 1045 F 18:23.0
183 Rebecca Mesburis TORONTO OLYMPIC CLUB 1160 F 18:24.2
184 Martina Cooper East Northumberland Track 1043 F 18:29.0
185 Hannah Hesch NIAGARA OLYMPIC CLUB 1115 F 18:41.2
186 Gracie Henricks LONDON RUNNER DISTANCE CL 1090 F 18:45.9
187 Keira Cameron BROCKVILLE LEGION TRACK C 1008 F 19:14.8
188 Adah Beck YORK UNIVERSITY TRACK & F 1197 F 20:09.4