Canadian National XC Championships

Overall Finish List

November 28, 2015


Results By Speed River Timing. Omissions or Corrections? speedrivertiming@gmail.com Speed River Timing
 

Youth Boys

Place Name Team Bib No Gender Total Time
1 Jonathan Stoppa LES COUREURS DE BOIS 1368 M 19:14.1
2 Thomas Nobbs VANCOUVER OLYMPIC CLUB 1478 M 19:14.2
3 Andrew Shepherd LAUREL CREEK TRACK & FIEL 1362 M 19:14.4
4 Braydon Clarke SPEED RIVER TRACK & FIELD 1450 M 19:15.2
5 Thomas Witkowicz DURHAM DRAGONS ATHLETICS 1333 M 19:23.2
6 Jonathan Desouza NEWMARKET HUSKIES TRACK C 1396 M 19:26.3
7 Sean Bergman OKANAGAN ATHLETICS CLUB 1410 M 19:33.1
8 Cameron Dean DURHAM DRAGONS ATHLETICS 1328 M 19:33.7
9 Max Turek DURHAM DRAGONS ATHLETICS 1332 M 19:33.8
10 Chet Goerzen OKANAGAN ATHLETICS CLUB 1411 M 19:34.4
11 Jean-Simon Desgagnés C. A. Université Laval 1311 M 19:35.6
12 Joshua Desouza NEWMARKET HUSKIES TRACK C 1397 M 19:35.9
13 Ibrahim Kedir PHOENIX ATHLETICS ASSOC. 1426 M 19:36.4
14 Michael Milic VANCOUVER THUNDERBIRDS 1479 M 19:39.8
15 Jordan MacIntosh LAKEHEAD RUNNING 1351 M 19:42.9
16 David Poloni SPEED RIVER TRACK & FIELD 1455 M 19:44.3
17 Zachary Pelletier Rive-Sud 1436 M 19:47.2
18 Rhys Kramer CALTAF ATHLETIC ASSOCIAT 1315 M 19:47.9
19 Derek Patterson LAKEHEAD RUNNING 1352 M 19:48.2
20 Brad Sheeler LONDON WESTERN T.F.C. 1385 M 19:49.1
21 Sam Seshadri RIVERSDALE ATHLETICS TRAC 1430 M 19:49.9
22 Isaiah Frielink SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F 1444 M 19:51.2
23 Frédéric Blanchette Zénix de la Mauricie 1483 M 19:53.5
24 Nicholas Mota NEWMARKET HUSKIES TRACK C 1400 M 19:55.4
25 Kieran Lumb UNATTACHED BRITISH COLUMB 1471 M 20:00.0
26 Ben Lang ETOBICOKE TRACK & FIELD C 1343 M 20:00.7
27 Tyler Dozzi PRAIRIE INN HARRIERS RACI 1428 M 20:03.5
28 Jack Stanley PRAIRIE INN HARRIERS RACI 1429 M 20:03.5
29 Adam Bridger DURHAM DRAGONS ATHLETICS 1326 M 20:04.1
30 Matthew Courtenay SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F 1443 M 20:05.1
31 Jonathan Rioux OTTAWA LIONS T.F.C. 1419 M 20:08.9
32 Marcus Kemp LAUREL CREEK TRACK & FIEL 1360 M 20:11.1
33 Gustav Finley PETERBOROUGH LEGION TRACK 1424 M 20:11.5
34 Brendan Costello TRACK NORTH ATHLETIC CLUB 1459 M 20:13.1
35 Gavin Hughes SPEED RIVER TRACK & FIELD 1453 M 20:16.9
36 Jacob Benson Unattached-Manitoba 1472 M 20:17.3
37 Brock Deba NIAGARA OLYMPIC CLUB 1403 M 20:17.5
38 Alexander Howells U OF C ATHLETICS CLUB 1464 M 20:19.2
39 Peter Minbashian ETOBICOKE TRACK & FIELD C 1345 M 20:22.5
40 Mitchell Heyink LONDON WESTERN T.F.C. 1382 M 20:24.2
41 Brendan Simone University of Windsor Ath 1477 M 20:24.4
42 Nic Roberts OTTAWA LIONS T.F.C. 1420 M 20:24.4
43 Alex Ross PETERBOROUGH LEGION TRACK 1425 M 20:24.4
44 Antoine Bélanger Rannou Cirrus de l'Outaouais 1324 M 20:24.9
45 Sandy Freeland LAUREL CREEK TRACK & FIEL 1359 M 20:24.9
46 Najib El Andaloussi Vaudreuil-Dorion 1480 M 20:25.5
47 Nicolas Tralli Central Toronto Athletic 1323 M 20:26.6
48 Cole Hannam SPEED RIVER TRACK & FIELD 1452 M 20:28.3
49 Joey Hardy LONDON RUNNER DISTANCE CL 1376 M 20:29.4
50 Zachary Matthew Frangos SPEED RIVER TRACK & FIELD 1451 M 20:29.8
51 Luke Jaciw-Zurakowsky DURHAM DRAGONS ATHLETICS 1330 M 20:29.9
52 Shawn Scullion Rive-Sud 1438 M 20:30.3
53 Matthew Bridger DURHAM DRAGONS ATHLETICS 1327 M 20:33.0
54 Joshua Kozelj COQUITLAM CHEETAHS 1325 M 20:33.1
55 Tyler Jones University of Windsor Ath 1475 M 20:34.2
56 Karl Belley Rive-Sud 1431 M 20:34.4
57 Gavin Smith NIAGARA OLYMPIC CLUB 1405 M 20:34.8
58 Dylan Alick MISSISSAUGA T.F.C. 1388 M 20:35.0
59 Matt Talbot LONDON LEGION TRACK & FIE 1375 M 20:36.0
60 William Stewart LONDON RUNNER DISTANCE CL 1379 M 20:37.8
61 Logan Martineau NIAGARA REGIONAL ATHLETIC 1406 M 20:38.2
62 Andrew Brown East Northumberland Track 1335 M 20:39.2
63 Kevin Robertson Lachine 1350 M 20:39.4
64 Marcel Scheele LONDON LEGION TRACK & FIE 1374 M 20:40.5
65 Mackenzie Roach East Northumberland Track 1339 M 20:40.6
66 Liam Murray CALTAF ATHLETIC ASSOCIAT 1316 M 20:41.7
67 Nicholas Adams PHYSI-KULT KINGSTON 1427 M 20:43.1
68 Andre Alie-Lamarche OTTAWA LIONS T.F.C. 1413 M 20:44.2
69 Eric Morris LAUREL CREEK TRACK & FIEL 1361 M 20:44.9
70 Gregory Lopez-Bondi ETOBICOKE TRACK & FIELD C 1344 M 20:45.0
71 James Cromack 310 RUNNING 1300 M 20:47.6
72 Adam Armstrong Lakeshore Athletic Club 1353 M 20:49.0
73 Justin Attfield LONDON WESTERN T.F.C. 1381 M 20:49.3
74 John Duffy ETOBICOKE TRACK & FIELD C 1340 M 20:50.3
75 Andrew Southard DURHAM DRAGONS ATHLETICS 1331 M 20:50.5
76 Alex Hoerner Central Toronto Athletic 1318 M 20:51.9
77 Caleb Main SPEED RIVER TRACK & FIELD 1454 M 20:53.7
78 Ryan Tyrrell SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F 1449 M 20:56.1
79 Stephan Matrakchine Unattached - Ontario 1466 M 20:56.7
80 Levi Moulton PEARLGATE TRACK AND FIELD 1423 M 20:57.4
81 Graiden Maynard East Northumberland Track 1337 M 20:58.7
82 John Fish LAUREL CREEK TRACK & FIEL 1358 M 20:59.7
83 Drew Horner LONDON WESTERN T.F.C. 1383 M 21:02.5
84 Paul Robinson ETOBICOKE TRACK & FIELD C 1346 M 21:04.6
85 Cade Kochals Central Toronto Athletic 1319 M 21:08.1
86 Ethan Loucks SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F 1446 M 21:08.2
87 Brendan McCarthy University of Windsor Ath 1476 M 21:12.9
88 Matthew Hickey OTTAWA LIONS T.F.C. 1417 M 21:12.9
89 Landon Leone SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F 1445 M 21:14.9
90 Justin Kpiebewieng ETOBICOKE TRACK & FIELD C 1342 M 21:16.8
91 Jackson Bernard Blue Devils Athletics Clu 1301 M 21:19.2
92 Aaron Ahl CALGARY SPARTANS 1312 M 21:20.0
93 Mitchell Miron Unattached - Ontario 1467 M 21:21.6
94 Matt Fong DURHAM DRAGONS ATHLETICS 1329 M 21:22.6
95 Sam *nusselder Meaford Coyotes Track Clu 1387 M 21:24.4
96 Justin Graenert NEWMARKET HUSKIES TRACK C 1398 M 21:24.9
97 Akshar Patel Unattached - Ontario 1469 M 21:25.8
98 Erik Petersen SASKATOON TF CLUB 1440 M 21:27.1
99 Tristin Rowe Blue Devils Athletics Clu 1304 M 21:27.6
100 Jonah Brown CALTAF ATHLETIC ASSOCIAT 1313 M 21:27.7
101 Julien Perreault-Roberge Les Vainqueurs 989 M 21:28.5
102 Lucas Zanetti BROCKVILLE LEGION TRACK C 1310 M 21:28.6
103 Maurice Graenert NEWMARKET HUSKIES TRACK C 1399 M 21:30.5
104 Léo Wormser Les Vainqueurs 990 M 21:31.2
105 Trevone Zoysa BRANTFORD T.F.C. 1305 M 21:32.3
106 Austin Kpiebewieng ETOBICOKE TRACK & FIELD C 1341 M 21:32.3
107 Jacob Yeomans LONDON RUNNER DISTANCE CL 1380 M 21:32.4
108 Mathieu Duperron West Island T. C. 1481 M 21:32.6
109 Peter Quigley SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F 1448 M 21:33.3
110 Benjamin Lee LES COUREURS DE BOIS 1365 M 21:33.7
111 Brady Esler LONDON LEGION TRACK & FIE 1373 M 21:34.9
112 Michael Petersen Central Toronto Athletic 1321 M 21:35.6
113 Thomas Saville OTTAWA LIONS T.F.C. 1422 M 21:35.8
114 Brandon Sellers Unattached - Ontario 1470 M 21:35.9
115 Spencer Giddings OTTAWA LIONS T.F.C. 1416 M 21:39.2
116 Andrew Bryanton LES COUREURS DE BOIS 1364 M 21:40.4
117 Derian Free NIAGARA OLYMPIC CLUB 1404 M 21:43.3
118 Dakota McAvoy SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F 1447 M 21:44.4
119 Adrian Fournier OTTAWA LIONS T.F.C. 1415 M 21:44.9
120 Thomas Grabher OCEANSIDE TRACK & FIELD C 1409 M 21:45.6
121 Connor Rimkey Lakeshore Athletic Club 1354 M 21:47.2
122 Curtis Rimkey Lakeshore Athletic Club 1355 M 21:47.3
123 Cameron Cira Muskoka Algonquin Runners 1390 M 21:47.3
124 Henry Thomas LES COUREURS DE BOIS 1369 M 21:47.6
125 Nicolas Pedersen BROCKVILLE LEGION TRACK C 1307 M 21:48.6
126 Tyrone Traher LONDON WESTERN T.F.C. 1386 M 21:49.7
127 Stephen Robinson LONDON RUNNER DISTANCE CL 1377 M 21:51.7
128 Ronald Rout NEWMARKET HUSKIES TRACK C 1401 M 21:51.8
129 Christophe Guévin Rive-Sud 1432 M 21:54.5
130 Evan Wildman CALTAF ATHLETIC ASSOCIAT 1317 M 21:55.9
131 Joe Mark Central Toronto Athletic 1320 M 21:56.3
132 Cole Bond East Northumberland Track 1334 M 21:56.8
133 Ryan Kort RUNNERS EDGE TRACK CLUB 1439 M 21:58.0
134 Gabriel Samson Rive-Sud 1437 M 22:02.2
135 Liam Rivard Central Toronto Athletic 1322 M 22:03.5
136 Matthew Koropatwa ETOBICOKE TRACK & FIELD C 983 M 22:03.6
137 Liam Crocket NEWMARKET HUSKIES TRACK C 1395 M 22:03.9
138 Devon Pegrum BROCKVILLE LEGION TRACK C 1308 M 22:04.0
139 Aiden Mallany-Stanley Blue Devils Athletics Clu 1303 M 22:05.0
140 Matthew Forman U OF C ATHLETICS CLUB 1463 M 22:05.1
141 Bradley Shepherd LAUREL CREEK TRACK & FIEL 1363 M 22:06.2
142 Cole Dunlop CALTAF ATHLETIC ASSOCIAT 1314 M 22:06.9
143 Graham Shearing Muskoka Algonquin Runners 1394 M 22:08.8
144 Joshua Tillson TRACK NORTH ATHLETIC CLUB 1462 M 22:09.5
145 Gavin Westbrook MOTLEY CREW 1389 M 22:09.9
146 Charles Osborne LES COUREURS DE BOIS 1366 M 22:11.5
147 Tj McBride YORKTON LEGION TRACK 1482 M 22:13.1
148 Michael Thiel EXCEL ATHLETIKA 1347 M 22:16.1
149 Ethan Sheppard TRACK NORTH ATHLETIC CLUB 1461 M 22:18.5
150 Liam McGrath Okanagan Running Club 1412 M 22:19.5
151 Samson Abraham OTTAWA LIONS T.F.C. 1421 M 22:20.0
152 Luke Maiorino ISLANDERS TRACK AND FIELD 1349 M 22:26.0
153 Colin Porter BROCKVILLE LEGION TRACK C 1309 M 22:28.8
154 Alexander Royall U OF C ATHLETICS CLUB 1465 M 22:29.1
155 Hunter McIlmurray LONDON WESTERN T.F.C. 1384 M 22:32.3
156 Arthur Thebaud Track East 1458 M 22:33.7
157 Zachary Lachance Rive-Sud 1433 M 22:40.8
158 Nathan Drouillard University of Windsor Ath 1474 M 22:42.7
159 Keon Wallingford NORTH BAY LEGION 1408 M 22:44.5
160 Jake Smith SS ATHLETICS 1456 M 22:48.0
161 Gabriel Struhar SASKATOON TF CLUB 1441 M 22:48.4
162 Nick Romanow UNATTACHED-SASKATCHEWAN 1473 M 22:52.2
163 Adam Saal LES COUREURS DE BOIS 1367 M 22:53.2
164 Graeme Ferguson OTTAWA LIONS T.F.C. 1414 M 23:00.3
165 William Payette Rive-Sud 1435 M 23:03.6
166 Bradly Smith NORTH BAY LEGION 1407 M 23:07.2
167 Garret Haynes East Northumberland Track 1336 M 23:13.7
168 Connor Jermyn TRACK NORTH ATHLETIC CLUB 1460 M 23:23.7
169 Aaron Veenstra Lakeshore Athletic Club 1356 M 23:27.7
170 Zachary Pinheiro Muskoka Algonquin Runners 1392 M 23:32.4
171 Mitchell Paterson East Northumberland Track 1338 M 23:36.4
172 Zachary Colquhoun LONDON LEGION TRACK & FIE 1372 M 23:40.5
173 Zach Staffell LONDON RUNNER DISTANCE CL 1378 M 23:43.6
174 Emmanuel Wani SASKATOON TF CLUB 1442 M 23:45.9
175 Marton Pandy Unattached - Ontario 1468 M 23:49.5
176 Griffin Anderson GREATER UXBRIDGE ROAD RUN 1348 M 24:08.0
177 Nathan Johnstone Muskoka Algonquin Runners 1391 M 24:15.3
178 Ryan Pratt Muskoka Algonquin Runners 1393 M 24:16.3
179 Holton Leo OTTAWA LIONS T.F.C. 1418 M 24:54.9
180 Vincent Legault Rive-Sud 1434 M 25:07.3
181 Ryan Maxwel BROCKVILLE LEGION TRACK C 1306 M 28:06.2
182 Jonathan Jarvis Track East 1457 M 28:09.8