Canadian National XC Championships

Overall Finish List

November 28, 2015


Results By Speed River Timing. Omissions or Corrections? speedrivertiming@gmail.com Speed River Timing

Senior Men

Place Name Team Bib No Gender Total Time
1 Ross Proudfoot SPEED RIVER TRACK & FIELD 804 M 30:06.9
2 Alex Genest Zénix de la Mauricie 828 M 30:09.8
3 Charles Philibert-Thiboutot C. A. Université Laval 706 M 30:11.2
4 Lucas Bruchet POINT GREY TRACK & FIELD 781 M 30:12.7
5 Reid Coolsaet SPEED RIVER TRACK & FIELD 799 M 30:16.9
6 Kevin Tree NEWMARKET HUSKIES TRACK C 766 M 30:17.8
7 Ryan Cassidy O2 770 M 30:18.1
8 Chris Winter UNATTACHED BRITISH COLUMB 818 M 30:18.2
9 Nicholas Falk University of Windsor Ath 824 M 30:18.9
10 Evan Esselink DURHAM DRAGONS ATHLETICS 714 M 30:26.5
11 Emmanuel Boisvert C. A. Université Laval 702 M 30:27.5
12 Yves Sikubwabo C. A. Université Laval 709 M 30:41.6
13 Taylor Milne SPEED RIVER TRACK & FIELD 801 M 30:43.8
14 Stéphan St-Martin Coureur Nordique 713 M 30:51.3
15 Sami Jibril NEWMARKET HUSKIES TRACK C 762 M 30:53.0
16 Jeffrey Archer PHYSI-KULT KINGSTON 773 M 30:53.4
17 Pier-Olivier Laflamme Coureur Nordique 712 M 30:54.4
18 Mike Tate UNATTACHED NOVA SCOTIA 821 M 30:56.7
19 Keenan Viney UNATTACHED ALBERTA 817 M 30:58.5
20 Blair Morgan PHYSI-KULT KINGSTON 776 M 31:00.4
21 Joel Deschiffart NANAIMO & DISTRICT TRACK 757 M 31:03.4
22 Shoayb Bascal VICTORIA INTERNATIONAL RU 913 M 31:09.6
23 Robert Winslow SPEED RIVER TRACK & FIELD 807 M 31:11.1
24 Jeremy Rae SPEED RIVER TRACK & FIELD 805 M 31:15.8
25 Maxime Lapierre C. A. Université Laval 703 M 31:16.5
26 Alex Wilkie PHYSI-KULT KINGSTON 779 M 31:20.8
27 Matthew McNeil SAINT JOHN TRACK & FIELD 794 M 31:22.6
28 Dany Racine Kalenjins 730 M 31:23.7
29 Kevin Blackney LONDON WESTERN T.F.C. 744 M 31:24.0
30 Eric Wynands PHYSI-KULT KINGSTON 780 M 31:29.2
31 François Jarry McGill Olympic Club 751 M 31:29.7
32 Derek Van Schepen HARBOUR TRACK 728 M 31:30.0
33 Colin Fewer ATHLETICS NORTH-EAST 700 M 31:31.2
34 Andrew Yorke Hamilton Bombers 723 M 31:31.4
35 Benjamin Raymond Dynamique de Laval 717 M 31:32.2
36 Dominique Aulagnon LAKEHEAD RUNNING 732 M 31:32.4
37 Patrice *labonté Les Vainqueurs 988 M 31:32.4
38 Ibrahim Ahmed NIAGARA OLYMPIC CLUB 768 M 31:33.8
39 Christopher Dulhanty SPEED RIVER TRACK & FIELD 800 M 31:33.9
40 Matthew Travaglini University of Windsor Ath 826 M 31:34.0
41 Matt Johnson Running Room Athletic Clu 788 M 31:34.8
42 Nicolas Morin C. A. Université Laval 705 M 31:35.2
43 Justin Kent COASTAL TRACK CLUB 711 M 31:37.6
44 Evan Elder POINT GREY TRACK & FIELD 782 M 31:39.0
45 Graydon Snider HALIFAST ATHLETICS 719 M 31:40.9
46 Justin Duncan NEWMARKET HUSKIES TRACK C 760 M 31:42.9
47 Paul Rochus HARBOUR TRACK 727 M 31:43.7
48 Gabriel Ghiglione HARBOUR TRACK 725 M 31:43.8
49 Declan White LANGLEY MUSTANGS 736 M 31:46.9
50 Jordan Collison University of Windsor Ath 823 M 31:54.1
51 Patrick Rouleau C. A. Université Laval 708 M 32:01.1
52 Samuel Vincent Bison Athletics Club 701 M 32:04.4
53 Vincent-Hoa Mai C. A. Université Laval 704 M 32:05.2
54 Clifford Childs RUNNING ROOM ATHLETIC CLU 785 M 32:06.1
55 Maxime Leboeuf McGill Olympic Club 753 M 32:08.0
56 Nick Kondrat LAKEHEAD RUNNING 734 M 32:11.2
57 Jeffrey Costen Running Room Athletic Clu 786 M 32:13.1
58 Thomas *kipkosgei TORONTO OLYMPIC CLUB 810 M 32:15.3
59 Clay Patterson PHYSI-KULT KINGSTON 778 M 32:16.0
60 Jérémy Briand McGill Olympic Club 749 M 32:17.0
61 Michael Pesce University of Windsor Ath 825 M 32:21.4
62 Trevor Zimak LAKEHEAD RUNNING 735 M 32:22.5
63 Delohnni Nicol-Samuel SPEED RIVER TRACK & FIELD 802 M 32:24.2
64 Jordan Bierema Hamilton Bombers 721 M 32:28.2
65 Nicolas Wood SPEED RIVER TRACK & FIELD 808 M 32:29.6
66 Kennedy *ronoh TORONTO OLYMPIC CLUB 812 M 32:36.1
67 Larry Abbott Hamilton Bombers 720 M 32:37.2
68 Gareth Hadfield CALTAF ATHLETIC ASSOCIAT 710 M 32:38.4
69 Matthias Mueller HALIFAST ATHLETICS 718 M 32:41.1
70 Elliot De Lange LONDON RUNNER DISTANCE CL 741 M 32:42.9
71 Ryan Noel-Hodge McGill Olympic Club 754 M 32:47.4
72 Robert Asselstine PHYSI-KULT KINGSTON 774 M 32:50.0
73 Tyler White NEWMARKET HUSKIES TRACK C 767 M 32:50.5
74 Patrick Deane LONDON WESTERN T.F.C. 746 M 32:53.5
75 Andrew Nixon SPEED RIVER TRACK & FIELD 803 M 32:55.1
76 Graeme Law RUNNING ROOM ATHLETIC CLU 789 M 32:56.2
77 Gilbert *kiptoo TORONTO OLYMPIC CLUB 811 M 33:00.4
78 Chris Fitzgibbon McGill Olympic Club 750 M 33:00.7
79 Olivier Babineau McGill Olympic Club 748 M 33:01.4
80 Grant Handrigan 822 M 33:02.5
81 Andrew Beardsall HARBOUR TRACK 724 M 33:02.5
82 Kirk Sundt RUNNING ROOM ATHLETIC CLU 792 M 33:12.8
83 Daniel Kelly McGill Olympic Club 752 M 33:13.7
84 David Freake UNATTACHED NEWFOUNDLAND A 819 M 33:20.4
85 Theo Hunt POINT GREY TRACK & FIELD 783 M 33:20.9
86 Michael Nishiyama RUNNING ROOM ATHLETIC CLU 790 M 33:21.6
87 Kenny Groop LAKEHEAD RUNNING 733 M 33:24.3
88 Esteban Clavijo NEWMARKET HUSKIES TRACK C 759 M 33:24.8
89 Gavin Hatheway UNATTACHED NOVA SCOTIA 820 M 33:32.0
90 Jeremy Hick LONDON WESTERN T.F.C. 747 M 33:35.2
91 Lukas Jarron POINT GREY TRACK & FIELD 784 M 33:40.1
92 Andrew McColl NEWMARKET HUSKIES TRACK C 764 M 33:42.8
93 Matt Setlack RUNNING ROOM ATHLETIC CLU 791 M 33:46.8
94 Eric MacPherson NEWMARKET HUSKIES TRACK C 763 M 33:50.7
95 Jason Choi PHYSI-KULT KINGSTON 775 M 33:54.0
96 Alex Green HARBOUR TRACK 726 M 34:04.7
97 Mathieu Ladouceur Sherbrooke 798 M 34:16.1
98 Guillaume Dupire Les Vainqueurs 987 M 34:19.9
99 Andrew Courchene Unattached - Ontario 815 M 34:20.0
100 Kenny Beaudette Sherbrooke 796 M 34:22.2
101 Matt Suda LONDON RUNNER DISTANCE CL 743 M 34:24.1
102 David Falk RUNNING ROOM ATHLETIC CLU 787 M 34:26.9
103 Gerry Angelatos PHYSI-KULT KINGSTON 772 M 34:26.9
104 Noah Fleming Hamilton Bombers 722 M 34:28.8
105 Christopher Caddey LONDON WESTERN T.F.C. 745 M 34:31.9
106 Eric Wiebe RUNNING ROOM ATHLETIC CLU 793 M 34:35.5
107 Philippe Gravel Sherbrooke 797 M 34:51.1
108 Nicholas Mosey PHYSI-KULT KINGSTON 777 M 34:55.3
109 Dylan Brown NEWMARKET HUSKIES TRACK C 758 M 34:56.0
110 Ali Ghadghoni NEWMARKET HUSKIES TRACK C 761 M 35:02.4
111 Zack Jones DURHAM DRAGONS ATHLETICS 715 M 35:07.9
112 Christopher Arlidge Muskoka Algonquin Runners 755 M 35:16.1
113 Matthew Duschenes LAUREL CREEK TRACK & FIEL 737 M 35:23.1
114 Robin Richard-Campeau Kalenjins 731 M 35:45.0
115 Bruce Raymer TORONTO OLYMPIC CLUB 813 M 35:51.7
116 Cameron Bardwell U OF C ATHLETICS CLUB 814 M 36:08.5
117 Bill Petrcich Unattached - Ontario 816 M 36:10.3
118 Jon *lodge UNATTACHED NEWFOUNDLAND A 829 M 36:15.7
119 Matthew Roach NEWMARKET HUSKIES TRACK C 765 M 36:48.5
120 Josh Stevens Muskoka Algonquin Runners 756 M 37:53.1