Canadian National XC Championships

Overall Finish List

November 28, 2015


Results By Speed River Timing. Omissions or Corrections? speedrivertiming@gmail.com Speed River Timing

Junior Men

Place Name Team Bib No Gender Total Time
1 Ehab El-Sandali ETOBICOKE TRACK & FIELD C 219 M 25:07.9
2 Cameron Linscott PHYSI-KULT KINGSTON 292 M 25:10.8
3 Ben Workman SPEED RIVER TRACK & FIELD 277 M 25:11.8
4 Riley Tell DURHAM DRAGONS ATHLETICS 215 M 25:14.3
5 Jack Sheffar LONDON WESTERN T.F.C. 239 M 25:16.3
6 Connor Black SPEED RIVER TRACK & FIELD 273 M 25:20.2
7 Mitchell Ubene WINDSOR LEGION TRACK & FI 318 M 25:26.2
8 Nickolas Colyn LANGLEY MUSTANGS 229 M 25:29.5
9 Guillaume Chénard Adrénaline 200 M 25:33.6
10 Michael Coccia SPEED RIVER TRACK & FIELD 274 M 25:36.2
11 Joey Stel NEWMARKET HUSKIES TRACK C 250 M 25:36.8
12 Ben Carson ETOBICOKE TRACK & FIELD C 218 M 25:37.2
13 Ryan Smeeton U OF C ATHLETICS CLUB 290 M 25:38.2
14 Antonin Giguère Lavironde 232 M 25:39.3
15 Matthew Sheeler LONDON WESTERN T.F.C. 238 M 25:40.4
16 Robert Lawand UNIVERSITY OF TORONTO T.C 300 M 25:40.9
17 John Gay OKANAGAN ATHLETICS CLUB 253 M 25:43.3
18 Simon Egzaw UNIVERSITY OF TORONTO T.C 298 M 25:49.9
19 Félix Lapointe-Pilote Jakours 225 M 25:52.4
20 Caleb De Jong Unattached-Manitoba 294 M 25:53.6
21 Christian MacGillivray NEWMARKET HUSKIES TRACK C 247 M 25:54.7
22 Andrew Alexander UNIVERSITY OF TORONTO T.C 295 M 25:55.9
23 Robert Kanko PHYSI-KULT KINGSTON 261 M 25:56.1
24 Thomas Oxland OCEANSIDE TRACK & FIELD C 252 M 25:58.2
25 Mark Schmidt PHYSI-KULT KINGSTON 263 M 25:59.0
26 Kyle Denomme WINDSOR LEGION TRACK & FI 306 M 25:59.2
27 James Lam LANGLEY MUSTANGS 231 M 25:59.3
28 Alexander Nemethy PRINCE GEORGE TRACK AND 265 M 26:00.2
29 Josh Martin DURHAM DRAGONS ATHLETICS 213 M 26:02.8
30 Tyler De Jong LANGLEY MUSTANGS 230 M 26:04.0
31 Stefan Daniel U OF C ATHLETICS CLUB 288 M 26:07.0
32 Liam Kennell PRAIRIE INN HARRIERS RACI 264 M 26:09.1
33 Jules Burnotte Sherbrooke 270 M 26:10.7
34 Jerome Jude UNIVERSITY OF TORONTO T.C 299 M 26:10.8
35 Perry MacKinnon Sherbrooke 271 M 26:11.3
36 Noah Defreyne BRANTFORD T.F.C. 204 M 26:11.6
37 Louis-Philippe Ringuet Kalenjins 228 M 26:16.1
38 Josh Kellier WINDSOR LEGION TRACK & FI 309 M 26:16.3
39 Adam Tait LONDON WESTERN T.F.C. 240 M 26:23.1
40 Liam Passi TRACK NORTH ATHLETIC CLUB 286 M 26:23.6
41 Adam Paquette LES COUREURS DE BOIS 233 M 26:31.7
42 Enrique Nepomuceno WINDSOR LEGION TRACK & FI 311 M 26:33.3
43 Angus MacIntosh ATHLETISME SUD-EST SOUTH 202 M 26:34.1
44 Kyle Madden BRANTFORD T.F.C. 205 M 26:37.8
45 Nebil Bensalem Enduromax 216 M 26:38.7
46 Ezana Wossen UNIVERSITY OF TORONTO T.C 302 M 26:39.5
47 Greg Ord DURHAM DRAGONS ATHLETICS 214 M 26:41.5
48 Jelmer Van Den Hadelkamp CALTAF ATHLETIC ASSOCIAT 208 M 26:43.6
49 Josh Zilles SPEED RIVER TRACK & FIELD 278 M 26:45.1
50 Matthew Pardo WINDSOR LEGION TRACK & FI 313 M 26:50.8
51 Angus Rawling CALTAF ATHLETIC ASSOCIAT 207 M 26:51.8
52 Andrew Peverill CHEBUCTO ATHLETICS 209 M 26:55.4
53 Samuel Kinahan OTTAWA LIONS T.F.C. 255 M 26:56.4
54 Brady Graves SAINT JOHN TRACK & FIELD 269 M 26:59.3
55 Chris Kimmerer SPEED RIVER TRACK & FIELD 275 M 27:01.0
56 Thomas Gallagher NEWMARKET HUSKIES TRACK C 246 M 27:02.9
57 Dilan Brar DURHAM DRAGONS ATHLETICS 210 M 27:06.2
58 Isaiah Fernandes NEWMARKET HUSKIES TRACK C 244 M 27:07.0
59 Mark Patton SPEED RIVER TRACK & FIELD 276 M 27:07.4
60 Jonathan Favero OTTAWA LIONS T.F.C. 254 M 27:07.9
61 Yousuf Lahaye TORONTO OLYMPIC CLUB 281 M 27:08.6
62 Mitchell Cauchi TORONTO OLYMPIC CLUB 280 M 27:08.8
63 Joshua McGillivray UNIVERSITY OF TORONTO T.C 301 M 27:11.0
64 Asad Bari Unattached - Ontario 291 M 27:11.1
65 Miles Avalos ETOBICOKE TRACK & FIELD C 217 M 27:11.4
66 Caleb Beland TRACK NORTH ATHLETIC CLUB 285 M 27:12.2
67 Noah Tinevez BRANTFORD T.F.C. 206 M 27:14.1
68 Brendan Heikkinen WINDSOR LEGION TRACK & FI 308 M 27:19.7
69 Sergio Raez Villanueva MISSISSAUGA T.F.C. 243 M 27:21.2
70 Steven Nadjiwan Unattached - Ontario 293 M 27:23.5
71 Benjamin Devito UNIVERSITY OF TORONTO T.C 297 M 27:24.0
72 Graeme Fisher WINDSOR LEGION TRACK & FI 307 M 27:24.4
73 Alexander Bimm UNIVERSITY OF TORONTO T.C 296 M 27:25.9
74 Xavier Bertrand Fleur de Lys 223 M 27:29.0
75 Jacob Jamnicky DURHAM DRAGONS ATHLETICS 211 M 27:29.3
76 Jacob Rothera WINDSOR LEGION TRACK & FI 314 M 27:29.6
77 Grant Warburton TORONTO OLYMPIC CLUB 284 M 27:31.9
78 Quinn Cannella WINDSOR LEGION TRACK & FI 304 M 27:32.9
79 Marc-André Fortier Kalenjins 227 M 27:34.5
80 Declan Colwell PHYSI-KULT KINGSTON 259 M 27:39.2
81 Jacques Saayman U OF C ATHLETICS CLUB 289 M 27:41.4
82 Jake Armstrong U OF C ATHLETICS CLUB 287 M 27:42.1
83 Paul Ramsay-Vejlens Rive-Sud 268 M 27:51.8
84 Michael Colford FAST TRACKS 222 M 27:55.3
85 Adam Vitums SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F 272 M 27:55.4
86 Ismaël Ben Mohamed Les Vainqueurs 986 M 27:57.4
87 Nathan Outridge University of Windsor Ath 303 M 27:58.5
88 Timothy Mustard ETOBICOKE TRACK & FIELD C 220 M 28:05.3
89 Thomas MacIntosh DURHAM DRAGONS ATHLETICS 212 M 28:05.5
90 Dakota Lavery PETERBOROUGH LEGION TRACK 257 M 28:09.7
91 Lance Tofflemire WINDSOR LEGION TRACK & FI 317 M 28:10.6
92 Aidan Attema LONDON WESTERN T.F.C. 237 M 28:11.0
93 Brandon Marusic WINDSOR LEGION TRACK & FI 310 M 28:11.8
94 Adriaan Vandermeer NORTH BAY LEGION 251 M 28:12.0
95 Adam Sghaier WINDSOR LEGION TRACK & FI 315 M 28:14.8
96 Kiniw Cleland WINDSOR LEGION TRACK & FI 305 M 28:35.2
97 Alexandre Hartl-Meunier Fleur de Lys 224 M 28:36.5
98 Isaac Fraser PHYSI-KULT KINGSTON 260 M 28:44.4
99 Vincent Forest-Richard Kalenjins 226 M 28:48.1
100 Kale Heino MISSISSAUGA T.F.C. 242 M 28:51.2
101 Ryan Fraccaro NEWMARKET HUSKIES TRACK C 245 M 28:58.5
102 Daniello Tetangco TORONTO OLYMPIC CLUB 283 M 29:00.0
103 Aidan Snively WINDSOR LEGION TRACK & FI 316 M 29:17.4
104 Koulie Athens-Hunsberger TORONTO OLYMPIC CLUB 279 M 29:19.4
105 Vincent Moricz OTTAWA LIONS T.F.C. 256 M 29:23.0
106 Kevin Malas TORONTO OLYMPIC CLUB 282 M 29:23.7
107 Matthew Melo NEWMARKET HUSKIES TRACK C 249 M 29:32.2
108 Alek Bédard Rive-Sud 266 M 29:38.9
109 Nathan Jeffery ALMAGUIN TRACK CLUB 201 M 29:39.0
110 Samuel Serviss LES COUREURS DE BOIS 234 M 29:40.0
111 Thierry Judge Rive-Sud 267 M 29:45.6
112 Nick Orshinsky WINDSOR LEGION TRACK & FI 312 M 29:55.7
113 Matthew Butler FAST TRACKS 221 M 30:24.1
114 Dean Vanherpe LONDON WESTERN T.F.C. 241 M 30:58.7
115 Aaron McQuaid NEWMARKET HUSKIES TRACK C 248 M 31:03.5
116 Ryan Terry ATHLETISME SUD-EST SOUTH 203 M 33:18.1